E-FATURA
işyeri muhasebe programı
Mali Mühür Nedir ?

Mali Mühür Nedir ?

Mali mühür, e-fatura ve diğer yasal belgelerin bütünlüğü ile içeriğini garanti altına alarak gizliliğini koruyor. Peki, Mali Mühür Sertifikası nedir ve nasıl alınır? Mali mühür hakkında tüm merak edilenleri için yazımızı okuyunuz.

Mali Mühür Sertifikası Nedir?

Mali mühür, e-fatura ve diğer resmi belgelerin bütünlüğünü, kaynağını ve içeriğini garanti altına alıyor. Böylelikle de mali mühür, bu belgelerin elektronik ortamdan ilgililere iletimi ve elektronik ortamda saklanması esnasında güvenliğini ve gizliliğini sağlayan bir elektronik kaşe olarak belirtiliyor. Bu mühür, USB cihazı görünümünde olup kurumsal bir e-imza çeşidi olarak tanımlanıyor.

Mali Mühürle İlgili Önemli Bilgiler

  • E-fatura kullanıcısı olmak isteyenler mali mühür başvurusunda bulunmak zorunda.
  • Mali mühür başvurusu için; TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin (Kamu SM) internet sayfası üzerinden başvuru formu doldurulması gerekiyor.
  • Başvuruyla beraber ücret de TÜBİTAK’a iletilmeli.
  • Mali mühür, daha sonra elektronik faturaya başvururken de firmanın sisteme tanımlanması için kullanılıyor. Bu şekilde firmanın bilgileri de doğrulanmış oluyor.
  • Eğer şahıs firması bulunuyorsa, e-faturaya mali mühür yerine e-imza ile de başvurulabiliyor.
  • Firma unvanı değiştiğinde, mali mühür geçerliliğini yitiriyor. Eğer firmanın unvanı yenilenirse, yeni unvanla beraber yeniden mali mühür başvurusunda bulunulması gerekiyor.

Güncel Mali Mühür Fiyatları

Mali mühür sertifikası (MÜS) ve güvenlik hizmetleri sertifikası (GÜS) 3 sene geçerli olacak şekilde oluşturuluyor. Güncel sertifika fiyatlarını ise şu şekilde;

Tüzel kişi için 3 senelik mali mühür sertifikası (MÜS+GÜS) ve akıllı kart okuyucu: 256,60 TL (220 TL + KDV)

Gerçek kişi için 3 senelik mali mühür sertifikası (MÜS+GÜS) ve akıllı kart okuyucu: 141,60 TL (120 TL + KDV)

Mali Mühür Başvuru Süreci

Mali mühür başvurusu yapabilmek için yapılması gerekenler; ilk olarak kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine girmelisiniz. Sonrasında açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra son ekranda karşınıza çıkan bilgilere göre ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Talep ettiğiniz ürün ve hizmet bedeli, Kamu SM’nin hesabınıza geçtikten sonra sertifikanın üretim süreci de başlıyor. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için http://www.kamusm.gov.tr/adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Detaylı Bilgi İçin Arayınız:

Bizi Arayın: 0216 494 2696

Bize Yazın: [email protected]

Detaylı İletişim İçin Tıklayınız…

 

×
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
happy wheels