Genel
Yazılım Satış Nedir, Nasıl Yapılır ?

Yazılım Satış Nedir ?

Yazılım satış, hizmet satışı ürün satışından farklıdır. Hizmet alanında da danışmanlık, eğitim gibi sektörlerin yanında kurumsal iş yazılımları satmak ve pazarlamak en zor olanıdır. Yani dikkat edilmesi gereken husus mevcut müşterilerimizin korunması ve yüksek memnuniyet derecesinde olmalarını sağlamaktır. Varolan müşterilere az ilgi gösterip sürekli yeni müşteri peşinden koşmak son derece yanlıştır. Bu alanda doğru büyüme mevcut müşteriyi koruyarak portföyümüze yeni müşteriler katmak olacaktır.

yazilim-nedir (1)Pazarlama adına ismimizi duyurmak için yapılan tüm faaliyetler yerine öncelikle ‘iyi hizmet’ vermemiz için gereken çalışmalar yapılmalıdır. Bu alanda müşteri memnuniyeti en önemli pazarlamadır. Eğer hizmetimiz kötü ise yapılan diğer çalışmalar bir şey kazandırmayacaktır. Swot analizi bu konuda en çok katkı sağlayacak yöntemlerden biridir.

Yazılım satmak aslında bir hayal satmaktır. Vaat etmektir. Müşterinin istediği özelliklerde bir hizmet olduğuna ikna etmeye çalışırız. Eğer bunu başaramazsak geleceğimizi baltalamış olacağız. Bu yüzden yapamayacağımış şeyleri vaat etmemeliyiz. Bizde hayatımız içinde bir çok hizmet satın alıyoruz. Empati yaparak iki tarafında mutlu olabileceği stratejiler geliştirmek gereklidir. Kurduğumuz ilişki kaliteli olmalıdır.

Sektörde iyi satıcılarla çalışma imkanı biraz zordur. Bunun bir çok nedeni var. Fakat iyi bir yazılım satıcısı hem teknik bilgiye, hem satıcı ruhuna hemde iş süreçleri yönetim gibi yetilere sahip olmalıdır. İşte bu özelliklerde diğer sektör satışçılarından ayrılan en önemli noktalardır. İkinci önemli nokta ise yazılım satış sürecinin çok değişken, çok hassas ve uzun soluklu olmasıdır. Tabiki bu devasa süreci yönetmenin de adımları vardır. Danışmanlık kapsamında tüm bu adımları teker teker işliyoruz.

Yazılım pazarlamada alabileceğiniz tedbirler;

Yapmadığınız/Uzman olmadığınız işi almayın,

Anlaşılan işler için, mutlaka ücret talep edin,

Ücretlendirme konusunda net olun,

İş fiyat listesi ve sözleşmesi oluşturun,

Yazılım pazarlamaya yeni başlıyorsanız, küçük projeler/işler ile harekete geçin.

Verdiğiniz hizmet için ek ücret talep edin.

Güncelleme ve bakım hizmetleri için minimum bir tutar belirleyin.

Bedavaya yada parası tamamen sizden çıkacak işi asla ve asla yapmayın.

 

Detaylı Bilgi İçin Arayınız:

Bizi Arayın: 0216 494 2696

Bize Yazın: [email protected]

Detaylı İletişim İçin Tıklayınız…

 

 

×
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
happy wheels