E-FATURA
E-Fatura nedir?

E-Fatura Nedir? Nasıl Kullanılır ? Kimler Kullanabilir ?

Yeni bir belge türü olmayan ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliğe sahip olan E-Fatura, kısaca “faturaların internet ortamında gönderilip- alınması” olarak açıklanabilir. Veri formatı ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen E-Fatura, ülkemizde 397 sıra nolu VUK tebliğiyle hayata geçirilerek, 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamaya girmiştir. VUK gereği E-Fatura’da, bir faturanın içinde yer alması gereken tüm bilgiler bulunurken, alıcı ile satıcı arasındaki karşılıklı fatura iletimi elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

GİB tarafından yönetilen E-Fatura uygulamasının amaçlarından birisi, alıcı ile satıcı arasında karşılıklı güvenin oluşması, zaman ve maliyet tasarrufunun sağlanmasıdır. Ülkemizde E-Fatura sistemi altyapısı kurulurken, dünyadaki başarılı örnekler de incelenmiştir. GİB tarafından XML tabanlı global bir standart olan UBL-TR formatı benimsenmiştir. Aynı zamanda bilgi işlem altyapısı yeterli olmayan E-Fatura mükellefleri için de, 421 sıra nolu VUK tebliğiyle, dünyada da uygulanan “Özel Entegratör” uygulaması başlatılmıştır ve özel entegratör olan firmalar, mükelleflere hizmet vermek için iş hayatındaki yerini almıştır.

e-arsiv-nedirE-Fatura ile başlayan Dönüşüm (E-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-Defter vb) uygulamaları ile işletmelerin hayatına dijitalleşme süreci girmiş oldu. Bilindiği üzere, brüt olarak satış hasılatı 10 milyon TL ve üzerinde olan kurum ve kuruluşlar, 1 Eylül 2019 tarihine kadar GİB’e başvurusunu yaptı ve 31 Aralık 2013 tarihinde E-Fatura uygulamasına geçti. 2018 yılı başı itibariyle yaklaşık 80 bini bulan  mükellefinin, bu yılın sonunda 100 bin sayısına ulaşabileceği öngörülüyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde, E-Fatura ve e-Arşiv uygulamalarında kapsam genişletildi. Yayınlanan tebliğ kapsamında, 2017 yılında brüt satış rakamı 5 milyon TL ve üzeri olan mükelleflere, E-Fatura ve e-Arşiv’e geçme zorunluluğu getirildi. Aynı zamanda, uygulamasına kayıtlı kullanıcıların, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla, e-İrsaliye geçme zorunluluğu da geldi. Bir diğer konu, e-Defter ve E-Fatura uygulamalarına dahil olma zorunluluğu bulunan mükelleflerin, en geç 1 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv uygulamasına geçme zorunluğu getirildi.

E-Fatura’ya geçen mükellefler, artık kağıt fatura kesme, kargolama, kaybolma riski vb gibi birçok zaman kaybı ve maliyet unsurlarından kurtulmuş oldular. Kağıt olarak kesilen faturaların, karşılıklı olarak posta yoluyla ulaşması için geçen günler, elektronik ortam sayesinde saniyeler seviyelerine indi. Aynı zamanda, arşivlerde saatler boyunca bir faturanın aranması konusu son bulurken, aranan bir faturaya ait bilgilere saniyeler içinde bilgisayar ekranından ulaşılabilir olundu. süreciyle zamandan kazanan işletmelerin, fatura maliyetlerini azalttığı için de yaklaşık 3 milyar TL tasarruf yapacağı uzmanlar tarafından açıklanıyor. Uygulamanın diğer güzel bir yanı ise, her yıl binlerce ağacın kesilmesinin önüne geçilmiştir. E-Fatura nedir sorusuna, özetle şu şekilde yanıt verebiliriz. Hem zamandan kazanıldı, hem doğa korundu, hem de kağıt ve kargo maliyetleri olmadığından  mükellef olan firmaların fatura maliyetleri ciddi oranda düştüğünden, tasarruf oranı yaklaşık 3 milyar TL’yi buldu.

cebe ve tablete de girdi! 

mükellefler, bilgisayarlarının yanı sıra, cep telefonları ve tabletlerinden de, elektronik ortamdaki faturalarına erişebilir oldular. E-Fatura’lar, saniyeler içinde karşı tarafa ulaşılırken, faturalar 10 yıl süresince güvenilir bir şekilde arşivlenmeye başladı. Ayrıca, toplu olarak fatura gönderilmesine imkan da sağlandı. Özel entegratörlerden hizmet alanlar ise, bakım ve güvenlik gibi zorunlu güncellemeler ile de uğraşmadan, işlerini hızlıca yapmaya devam etmektedirler. Özetle işin sonunda, “E-Fatura nedir?” konusuna, işletmelere sağladığı faydalar açısından bir bakalım. Yazının genelinde de değinildiği üzere E-Fatura mükellefleri, fatura gönderim maliyetlerini TL’den kuruşa çevirirken, iş gücü maliyetlerini azaltıp, fatura gönderme-alma süreçlerini saniyelere indirip, doğanın korunmasına ciddi katkı sağlamaya devam etmektedirler.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız:

Bizi Arayın: 0216 494 2696

Bize Yazın: [email protected]

Detaylı İletişim İçin Tıklayınız…

 

×
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
happy wheels